İdeal Uyku


 

İdeal Uyku Ortamı

Zamanlama: En doğru uyuma zamanı, esneme, görme ve işitmede azalma gibi bedensel yorgunluk belirtilerinin baş gösterdiği, kısaca vücudunuzun uykuyu istediği zamandır. Erken kalkın, erken kalkanlar geç kalkanlara oranla daha sağlıklı uyurlar.

Yatak: Kullandığınız yatak sünger veya çok yumuşak olmamalı. Bu tarz yataklar uyurken vücudunuzun rahatsız pozisyonlara girmesine neden olur. Çarşaflarınızı sık değiştirin, temizlik huzur getirir. Uyumak dışında yatağınızda vakit geçirmemeye çalışın; yemek, bir şeyler içmek veya sohbet etmek için kullanmamaya özen gösterin.

Yastık: Alerjikseniz, kuş tüyü yastık kullanmayın. Yastığınızın üzerine bir kaç damla lavanta esansı damlatın, daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Küçük bir de bilgi: Japon kültüründe iyi uyumak için başı kuzeye koymak gerekir derler. Denemekte fayda var!

Renk: Yatak odanızın duvarlarını boyarken renklerin psikolojik etkilerinden faydalanın:
- soluk sarı, depresyondan uzaklaştırır. 
- mavi, sinirleri yatıştırır, gözleri dinlendirir.
- yeşil, uyku getirir, huzur sağlar.

Bitki: Yatak odanızda bitki bulundurmayın: alerjik bir bünyeye sahipseniz alerjinizi artırır ve odanızın oksijenini azaltır.


Uyku Öncesi Beslenme

Yiyecek: Uyku öncesi metabolizmayı uyarıcı yiyeceklerden kaçının: portakal, kivi, lahana gibi C Vitamini yönünden çok zengin olanlar... Fazla yağlı yemeyin, yağların hazmı uzun ve zordur. Uykunuzun verimini düşürür. Uyku açısından ideal akşam yemeği, az miktar karbonhidrat ve bol sebze ile olanıdır. Meyvelerden ise elma uyku getirici bir özelliğe sahiptir.

İçecek: Saat 17.00 den sonra kahve ve sodalı içeceklerden uzak durun! 
Ihlamur, mine çiçeği, papatya gibi bitki çayları ise yatıştırıcı ve dinginlik verici özellikleri sayesinde rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Eğer sürekli uykusuzluk çekiyorsanız, bir kaç gece süt kürü uygulayın: bir bardak sıcak süt ve bir kaşık bal. Faydasını hemen göreceksiniz! Sık sık kabus görüyorsanız, bitkisel kapsül olarak veya kaynatarak lavanta veya gelincik çayı için.


Uyku Getirici Öneriler

Müzik dinleyin: Rahatlatıcı bir müziğin uyku için ne denli etkili olduğunu hatırlatmaya gerek var mı? Bach`tan küçük bir parça, pop müziğin son hitlerinden daha etkili olacaktır.

Stresten uzaklaşın: Gece uyanmaları genellikle gündelik streslerden kaynaklanır. Odanızdan elektrikli aletleri atın, uykunuzu bozarlar. Yatmadan önce, ertesi gün yapacaklarınızı bir kağıda not alın, bu, kafanızın dağılmasına yardımcı olur. Yakınlarda stresli bir olay yaşadıysanız ya da duygusal bir şok geçirdiyseniz sizi dinleyebilecek bir profesyonelden yardım almakta tereddüt etmeyin. Alternatif olarak lavanta öz yağıyla yapılan bir masaj da size yardımcı olabilir.

Banyo yapın: İyi uyumak için, vücut ısısının gün içindekinden 2° daha düşük olması gerekir. Sıcak bir banyodan sonra vücut ısısı düşer. Uykunuzu daha da kaliteli hale getirmek için banyo suyunuza Ardıç ağacı veya mandalina gibi birkaç damla öz yağı damlatın.

Spor yapın: Evet... Yorgunluğunuz moralinize bağlı bir yorgunluk ise, bunu fiziksel bir yorgunluğa çevirmek için spor yapın. Böylece uykunuz düzelecektir. Jogging, dans kursu, stretching veya yoga... Seçim sizin!

Beyninizi yormayın: Televizyon seyretmek veya kitap okumak uykuyu bozmaz. Buna karşın ders çalışmak, faturaları düzenlemek gibi yatmadan önce beyin yorgunluğuna neden olan işler uykuya geçişi zorlaştırır