Sisbel

ÇAĞRI MERKEZİ

(0216) 316 71 61

Oral Hijyen ve Fırçalama Tekniği


Oral Hijyen ve Fırçalama Tekniği


 

1. Bir çok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemelidir. Yılda iki kez diş hekimine gidilmelidir.

2. Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli C,A ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt, süt ürünleri ve taze meyveler özellikle yararlıdır.

3. Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınılmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

4. Öğün aralarında rastgele yemekten ve şekerlemelerden kaçınılmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla yıkanmalıdır. Asit,kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınılmalıdır.

5. Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır.

6. Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipliği kullanılabilir.

7. Sigara ve alkol diş sağlığı için çok zararlıdır.

8. Fındık, ceviz gibi şeyler dişle kırılmamalıdır.

9. Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnakyeme, dudak, parmak, yanak ısırma,özellikle ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çene için zararlı olduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınılmalıdır.

10. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

11. Diş hekimi gerekli görmedikçe diş çektirilmemelidir.

12. Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırılmamalıdır.

13. Ağzı açık uyuma dişlere zararlı olduğundan; burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp tedavi edilmelidir.