Sisbel

ÇAĞRI MERKEZİ

(0216) 316 71 61

Hipertansiyon


Hipertansiyon


Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir?

Kan dolaşımının sağlanması için bir basınç gereklidir. Bu basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon denir.

Hipertansiyonun Vücuda Zararı Nedir?

Belirti vermemesi mümkün olmakla birlikte. yüksek tansiyon baş ağrısı (genellikle ensede), bazen baş dönmesi, çarpıntı, çabuk yorulma gibi şikayetlere yol açabilir. Özellikle şikayetiniz yoksa, yüksek tansiyon hastası olduğunuzu öğrenmenin tek yolu tansiyonunuzu ölçtürmektir. "Hiçbir şikayetim yokken neden ilaç kullanayım" diye düşünüyorsanız, hipertansiyonun çok ciddi sonuçları olabileceğini hatırlamalısınız!

Ister belirti versin ister vermesin, tedavi edilmeyen hipertansiyon, kalp krizi ya da felç gecirme riskini arttırır ve kalp ya da böbrek yetersizliği gelişmesine yol açabilir. Bunula beraber, hipertansiyonu tedavi etmek ve bu korkutucu hastalıklara yol açmasını engellemek mümkündür. Tedavi ve önlemleri uygularken dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta ise, doktorunuzun önerilerine sıkı sıkıya bağlı kalmanız ve tedaviye ömür boyu devam etmeniz gerektiğini bilmenizdir.

Hipertansiyondan Korunmak Için Neler Yapmalısınız?

Sigara içiyorsanız, bırakmalısınız. Çünkü kalp krizi gecirme riskinizi iki katına çıkarır. Fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız, sağlıklı (az yağlı, az tuzlu) beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız. Doktorunuzun önerilerine uymalı. İlaçlarınızı düzenli almalı ve ömür boyu tedaviye devam  etmeniz  gerektiğini  unutmayın.

 

Uzm. Dr. İrfan Aykaç
İÇ HASTALIKLARI UZMANI